Biznes plan firmy – co to jest i jak go przygotować

biznesBiznes plan jest pomocny

przy planowaniu strategii Biznes plan jest jednym z narzędzi planistycznych, które służy ocenie wszelkiego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych. Tworzony jest zarówno na cele wewnętrzne, jak i zewnętrzne firmy. Często jest główną informacją dla inwestorów i banków, którzy finansują często ich działalność. Dzięki temu wiemy, jaka jest kondycja firmy.

Strategią firmy tym przypadku jest wyznaczenie celów, metod działania, które pomagają w dokonaniu decyzji dotyczących wyboru inwestycji. Przedstawia przede wszystkim obecną sytuację, dzięki której możemy planować działania firmy w przyszłości. To cele i zadania, które przedsiębiorstwo chce realizować w przyszłości, przy czym musi być to wykonane w formie pisemnej. Można do tego zaliczyć min. analizę SWOT, czy też analizę finansowania.

Bardzo często biznes plan tworzony jest, aby firma mogła otrzymać kredyt dla własnego finansowania. Tylko działalność określona jako rentowna będzie uznana za zdolną do spłaty kolejnych rat kredytu. Jednak firmy już istniejące sporządzają go, aby móc bardziej zorganizować własną działalność i wyeliminować wady. Szczegółowe informacje na temat biznes planu mają osoby, które dopiero zakładają działalność gospodarczą. Biznes plan to pewnego rodzaju wizytówka, która będzie pokazywała, jak funkcjonuje Twoja firma.

Nawet, jeśli będziesz mówił o własnych zaletach, nie przedstawiając obecnej sytuacji, to jednak inwestorzy zauważą, że nie przyłożyłeś się do tej pracy. A jest to bardzo ważne, aby wykonać biznes plan starannie i rzetelnie. Należy jednak rozróżnić biznes plan istniejącej już na rynku firmy od biznes planu, której założenie firmy dopiero jest w planach. Nawet, jeśli pokazuje się, jak powinien wyglądać biznes plan, to jednak każda firma musi uwzględnić własne warunki, aspiracje, koncepcję oraz statystyki. Do twojej decyzji należy, na jakich elementach się skupisz. Dzięki temu ukształtujesz pewien obraz i kształt firmy.

Wprowadzanie porządku

Gospodarka i rozwój firmy nie może istnieć bez odpowiedniego planowania. Ma to szczególnie istotne znaczenie w gospodarce rynkowej, gdzie istnieje spora konkurencja. Ze względu na taki stan rzeczy przedsiębiorstwa muszą coraz lepiej i nowocześniej planować własną działalność. Przestarzałe plany są odporne na działalność otoczenia, przez co nie ma ona siły przebicia. Warunki zmieniają się bardzo szybko, dlatego firma musi wykazywać się elastycznością i mobilnością. Planowanie pozwala na określenie celów, które pozwolą na zrealizowanie wcześniej wytyczonych strategii. Dzięki temu możemy również określić wszelkiego rodzaju drogi, które pomogą nam w tej realizacji. Planowanie w firmie powinno opierać się na ciągłości.

Planowanie finansowe

Tylko w ten sposób dochodzi do ciągłości działalności firmy, która może osiągać stałe zyski. Jeśli realizujemy już cel, to należy od razu określać następne, aby firma nie stała w miejscu bezczynnie. W ustalenie takiego procesu planowania pomoże nam właśnie wcześniej wspomniany biznes plan. Najważniejsze jest w tym względzie planowanie finansowe, dzięki któremu ustalimy, czy jesteśmy w stanie zaciągnąć nowy kredyt i czy inne przedsiębiorstwa chcą z nami współpracować. Należy jednak najpierw określić, jak powinien wyglądać owy biznes plan, aby móc z tej opcji skorzystać. Opisuje on w szczególnej mierze przedsiębiorstwo, jego działalność, inwestycje, które przewidujemy na przyszłość, otoczenie przedsiębiorstwa, które ma na nie wpływ, rynki oraz sposoby, dzięki której finansujemy własną działalność.

Dzięki biznes planowi możemy określić bliżej, czy planowane i wykonywane w owym czasie przedsięwzięcia gospodarcze są opłacalne. Nigdy nie skupia się na celach długoterminowych, ponieważ to nie ma sensu, lecz na średnioterminowych, które mamy zamiar zrealizować w najbliższym czasie. Jednak nie miało by to sensu, gdybyśmy nie wytyczyli również sposobów, przy pomocy których je zrealizujemy, a na końcu opisujemy przewidywane skutki. Najważniejsze jest jednak przy tym prognozowanie finansowania działalności firmy.

Przewidujmy zyski

Biznes plan nazywany jest różnie i również jest opisywany. Można go rozumieć również jako plan, w którym każdy z kierowników ocenia własną zdolność do realizacji przedsięwzięć i podejmowania wszelkich działań, które będą do tego zmierzały. Należy więc odpowiedzieć na najprostsze pytania, które z czasem będziemy rozbudowywać. Są to pytania kto, co, jak i za ile? Przedsiębiorstwa często skupiają się tylko na bieżącej sytuacji firmy, co nie jest dobrym ruchem, ponieważ najważniejsze są działania planowane w przyszłości, które oparte będą właśnie na obecnych zadaniach do zrealizowania.

To dokument, dzięki któremu jesteśmy w stanie zdobyć dodatkowe środki na finansowanie działalności. Często dotyczy to jednego, bądź też kilku przedsięwzięć. Najczęściej pochodzą one od podmiotów, które zajmują się udzielaniem kredytów i pożyczek oraz od inwestorów, którzy chętni są pomóc w zrealizowaniu danych przedsięwzięć. Często także nie wychodzi poza wewnętrzną strukturę firmy, gdyż jest potrzebny dla uzyskania istotnych informacja o kondycji firmy. Pracownicy często opierają na tym swoją dalszą pracę. Oczywiście instytucje żądają często innych dokumentów, jednak ten jest najważniejszy i najczęściej sporządzany. Jest on potrzebny, ponieważ zaciągnięcie pożyczki wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym.

A banki nie chcą na pewno narazić się na straty, które związane będą z niewypłacalnością firmy. Nie wolno tworzyć nieważnego lub zafałszowanego biznes planu, gdyż wiąże się to z karami i możliwością uzyskania wyroku sądowego. Musi być przekonujący i starannie wykonany. Tylko wtedy przyciągnie on uwagę. Na jego podstawie decyzja powinna być podjęta korzystnie dla obu stron, czyli danej instytucji oraz dla samego przedsiębiorstwa, które stara się o dodatkowe pieniądze. Należy więc znaleźć takie osoby, które stworzą biznes plan w oparciu o wszelkie dane, które maksymalnie wcielą się w tą rolę. Najpierw jednak należy zobaczyć, jakie są oczekiwania danej instytucji, a dopiero potem przystąpić do pisania biznes planu. Wolny rynek stawia przed nami pewne wymagania, które powinniśmy starać się jak najlepiej wypełniać.

Biznes plan może pokazać, jak wyglądał rozwój firmy i jakie były jego główne i te bardziej szczegółowe etapy. Wydawać by się mogło, że napisanie biznes planu jest rzeczą prostą, jednak wcale tak nie jest. Czasami zdarza się, że w firmie nie ma takich pracowników, którzy mogliby się tego podjąć, dlatego można skorzystać z usług firm, które się tym profesjonalnie zajmują. Jednak często lepiej postarać się o napisanie samemu biznes planu, gdyż tylko wtedy poznamy do końca własną firmę. Możemy zauważyć, jaki ma mocne strony oraz te słabe, które należałoby jakoś zniwelować, usunąć błędy. Pozwala to na lepsze jej zarządzanie, dzięki czemu można wypracować sobie jeszcze większy zysk. Należy pamiętać, że każdy biznes plan ma parę funkcji, które są bardzo ważne. Po pierwsze realizuje funkcję planowania przyszłej działalności firmy.

Bardzo ważna jest także funkcja kontrolna, gdyż dzięki niej możemy zanalizować dotychczasowe wyniki i na tej podstawie ocenić, w jaki sposób zostały zrealizowane zamierzone cele. Najważniejsza jest jednak funkcja informacyjna, szczególnie dla inwestorów oraz instytucji kredytowych. Jednak należy szczegółowo go napisać, aby uwzględnić wszystkie elementy. Nie wolno zatajać pewnych informacji. Wszelkiego rodzaju prognozy, czy też szacunki, wyniki muszą być realne. Prezentowane dane powinny być widoczne, a graficzne elementy, oczywiście nieprzesadzone dadzą pożądany efekt. Treść między danymi powinna zachęcać do lektury i nie być nudna. Wszelkiego rodzaju błędy, czy braki są po prostu zakazane. Sprawia to, że instytucje niechętnie na nas patrzą i nie widzą w nas profesjonalizmu. Nawet gdy biznesplan jet bardzo starannie dopracowany w szczegółach, to błędy mogą doprowadzić do naszej klęski. Ważne, aby był on przejrzysty i zawierał spis treści, dzięki któremu łatwiej będziemy mogli wyszukiwać potrzebne nam informacje.

Istnieje wiele możliwości i zalet, które nie się za sobą biznes plan. Możemy między innymi zaprezentować innym osobom własny plan, pomysł, dzięki któremu rozwiniemy własny biznes. Finansowanie działalności jest bardzo ważne, a dzięki niemu możemy doprowadzić do uzyskania dodatkowych środków. Jest to wnikliwa analiza, dlatego na pewno odkryje słabe strony firmy. Dzięki temu dowiemy się, co mamy poprawić we własnej działalności.

Możemy również ustalić, jakie mamy szanse na przyszłość oraz jakie sytuacje na rynku mogą nam zagrozić w realizacji planów i zamierzeń. Efektywność realizacje celów jest równie ważna, a dzięki biznes planowi możemy ustalić, jak ją zmierzyć i wybrać do tego najbardziej skuteczne sposoby. Plan działania zawsze lepszy jest, gdy mamy go na piśmie, niż musimy pamiętać słownie. Wiadomo, że rynek nie jest stabilny, dlatego co rusz zmieniają się jego warunki. Biznes plan pozwoli doprowadzić do działań, dzięki czemu można się do nich w prosty sposób dostosować. Firma ma również możliwość sprawdzenia, jak bardzo w pracę w firmie angażują się pracownicy.

Bardzo ważne jest także pokazanie, jaki wyglądają sprawy finansowania działalności, dzięki czemu możemy ustalić, jak zaplanować to na przyszłość i gdzie najlepiej szukać dodatkowych środków pieniężnych. Bardzo ważna jest także struktura organizacyjna, gdyż dzięki niej możemy usprawniać prace. To nie tylko drobne elementy, które składają się na biznes plan, ale także duży cel, czyli ustalenie, jaką właściwie wartość ma nasza firma. Często określamy również różnego rodzaju czasu, w którym na przykład zrealizujemy konkretne przedsięwzięcie lub zdolni będziemy spłacić cały kredyt. Często określamy także wskaźniki finansowe, które pozwalają na ocenę potencjalnych zagrożeń i szans. W biznes planie trzeba określić pewne elementy takie jak misję, którą ma do spełnienia przedsiębiorstwo, wszelkich słabości oraz zagrożeń, konkurentów, którzy ewentualni mogą nam zagrażać. Należy także opisać wszelkiego rodzaju aspekty marketingowe oraz związane z zarządzaniem z firmie. Tylko w ten sposób napiszemy w pełni rzetelny biznes plan. A tam a tam, każdy może mieć swój biznes plan nie tylko firmy. Tak, biznes plan można uosabiać z planem działania podczas prób organizacji czegoś. Jak np. zakładasz stronę WWW, to chyba pierw zapoznajesz się dokładnie z tematyką, kupujesz hosting, obczajasz miejsca na reklamę, budujesz zaplecze „społecznościowe” itp.